تازه ترین ها

زندگی نامه نلسون ماندلا

زبیر؛ پایگاه خبری تندر ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ profile
Thunder News Agency


نلسون رولیهلاها ماندلا در ۱۸ جولای ۱۹۱۸ میلادی در روستای کوچک و دورافتاده‌ای در ناحیه متاتا از استان کیپ در افریقای جنوبی به دنیا آمد.

اسم رولیهلاها را پدرش برایش گزید که معنی محلی آن کسی که خشم و ناآرامی بر می‌انگیزد، است.

پدر ماندلا عضو شورای سلطنتی مردم تمبو بود.

وی مرحله ابتدایی مکتب را در قونو به اتمام رسانید و آنجا اسم نلسون را استاد اش برایش گذاشت.

ماندلا پس از وارد شدن به دانشگاه سرکرده ای دانشجویان معترض شد که در سال اول از دانشگاه اخراج شد و از ادامه تحصیلات باز ماند حکم ازدواج اجباری از سوی محکمه تمبو باعث فرار ماندلا به ژوهانسبورگ شد و از آنجا فعالیت های سیاسی اش را آغاز کرد.

در سال ۱۹۴۴عضویت کنگره ملی افریقا را به دست آورد و در سال ۱۹۴۸ جریان راستگرا تحت نام "حزب ملی" به قدرت رسید که این حزب تبعیض نژادی را نهادینه کرد.

ماندلا در سال ۱۹۵۲ دفتر حقوقی باز کرد که این دفتر فعالیت های ضد تبعیض نژادی و حمایت از سیاه پوستان را به گونه ی رایگان انجام می داد که این فعالیت هایش سبب زندان رفتن وی با تعداد ۱۵۰ نفر به جرم "خیانت ملی" شد که پس از مدتی همه تبرئه شدند.

ماندلا در رهبری گروهی قرار گرفت که با حمایت کنگره ملی افریقا اعتراضات و فعالیت های ضد تبعیض نژادی در آن زمان انجام می داد مادامی که این حزب در سال ۱۹۶۱ توسط حکومت مانع فعالیت آن شد، ماندلا آغاز به فعالیت نظامی کرد.

محکمه ماندلا را بار دیگر بخاطر فعالیت ضد منافع ملی که عنوان کرده بود به حبس ابد محکوم کرد اما ماندلا در زندان بیکار ننشست و به زندانیان خواندن و آموختن را آموخت.

در سال ۱۹۹۰ ماندلا پس از سپری کردن ۲۷ سال حبس از زندان آزاد شد و دوباره به فعالیت هایش ادامه داد.

در سال ۱۹۹۳ پس از سه سال از آزادی در انتخابات آزاد اشتراک نموده و در انتخابات برنده شد و برای اولین بار رییس جمهور از سیاه پوستان افریقا بود که به این کرسی راه یافت.

ماندلا در سال ۱۹۹۹ از صحنه سیاست وداع کرد اما فعالیت های اجتماعی خود را ادامه داد وی با وجود کناره گیری از عرصه سیاست محبوبیت میان مردم داشت.

برگزاری نخستین جام فوتبال افریقا ازدست آوردهای ماندلا می باشد اما مرگ نلسون ماندلا قبل از آغاز این جام در سال ۲۰۱۰ مردم را از دست دادن معلم و رهبری چون ماندلا سخت متاثر ساخته بود.

خبر عاجل