تازه ترین ها

آلودگی هوا تهدید کشنده در برابر باشنده های پایتخت

صوفیه شریفی ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ Health
Thunder News Agency


این روزها باشنده های پایتخت گواه آلودگی هوا به گونه بی سابقه استند، سردی زمستان و استفاده بیش از حد مواد سوخت به ویژه ذغال سنگ از علت های اصلی افزایش میزان بلند آلودگی هوا در شهر کابل به شمار میرود.

 

وزارت صحت کشور با  نگرانی ازافزایش آلودگی هوا میگوید که در سال روان نزدیک به ۵ هزار تن در نتیجه بیماری های قلبی و تنفسی جان باخته اند.

 

 بربنیاد آمار وزارت صحت، عامل ۲۵ درصد این مرگ ومیر، آلودگی هوا دانسته شده اند.


 معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت می‌گوید برای جلوگیری ازین پدیده، روند اطلاع رسانی را  به مردم آغاز کرده و از شهروندان کابل خواسته اند تا رهنمودهای بهداشتی را در نظر بگیرند.

در کنار مسایل امینتی، آلودگی هوا مشکل جدی و کشنده گفته شده اند.

پایتخت نشیان نیز نگران افزایش آلودگی هوا در پایتخت استند و از حکومت می‌خواهند تا راهکارهای مناسبی را برای جلوگیری از آلودگی هوا روی دست بگیرد.


تراکم بیش از حد نفوس در پایتخت،  استفاده مواد سوخت در حمام ها، دفاتر، بلند منزل ها  و غیره از علت های اساسی افزایش آلودگی هوا در کابل گفته شده است.

مسولان ادراه محیط زیست میگویند که به اساس هدایت ریس جمهور برای همه ی بلند منزل ها، شهرک های رهایشی، حمام ها و دکاکین هشدار داده شده تا از فلتر تصفیه کن هوا استفاده کنند و  در صورت تخلف با آن ها برخورد قانونی می‌شود.


 پس از  دهلی نو و بیجینگ، کابل نیز در میان  آلوده ترین پایتخت جهان قرار گرفته است.


خبر عاجل