تازه ترین ها

بلینکن: ۳۰۰ میلیون دالر بیش‌تر امسال به افغانستان کمک می‌کنیم

زبیرشکوری؛ پایگاه خبری تندر ۱۴۰۰/۰۲/۰۲ Afghanistan
Thunder News Agency


وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوید که بر علاوه سایر کمک‌های وعده شده، این کشور در حدود ۳۰۰ میلیون دالر بیش‌تر به افغانستان کمک می‌کند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا تایید کرده می‌گوید که با کانگرس ایالات متحده کار جریان دارد تا این کمک‌ها امسال به افغانستان فراهم شود.

او در تویتی نوشته است: "ما در حدود ۳۰۰ میلیون دالر اضافی کمک‌های ملکی را از وزارت خارجه و ادارهی ایالات متحده برای انکشاف بین‌المللی به افغانستان، فراهم خواهیم کرد."

آقای بلینکن افزوده است که این کمک‌ها بر حفظ و توسعه دست‌آوردهای ۲۰ ساله افغانستان تمرکز خواهد داشت تا دسترسی شهروندان افغانستان به خدمات لازمی بهبود یابد، رشد اقتصادی ترویج شود، با فساد و تجارت مواد مخدر مبارزه شود و خدمات معارف و صحت بهبود یابد.

او گفته است که اهداف دیگر این کمک‌ها: حمایت از ظرفیت‌سازی زنان، تقویت میکانیزم حل تنش‌ها و نیرومند ساختن جامعه‌ی مدنی و رسانه‌های آزاد افغانستان است.

آقای بلینکن هم‌چنان افزوده است، کمک‌هایی‌که در ماه نومبر سال ۲۰۲۰ به افغانستان تعهد شده بود و قرار بود در آینده در دسترس افغانستان قرار بگیرد، اکنون قابل دسترس خواهد شد تا مبین حمایت امریکا از مردم افغانستان باشد.

پیش از این، جوبایدن رییس جمهوری ایالات متحده امریکا در جریان اعلام بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان تا ماه سپتمبر گفت که کمک‌های امریکا به افغانستان ادامه خواهد داشت.

این در حالی‌است که حکومت افغانستان گفته است، این کشور برای مبارزه با گروه طالبان، شورش‌گری و مواد مخدر، به حضور فزیکی سربازان امریکایی نه بلکه به حمایت مالی این کشور نیاز دارد.


خبر عاجل