تازه ترین ها

مونالیزا مشهور‌ترین نقاشی جهان

پروانه کبریت ۱۴۰۰/۰۲/۰۶ Art
Thunder News Agency

مونالیزا، اثری که به لبخند ژوکوند هم مشهور است، این نقاشی یکی از  معروف­‌ترین نقاشی­‌های جهان به‌شمار می‌رود که توسط لئوناردو دا وینچی هنرمند معروف ایتالیایی با رنگ روغن بر روی چوب سپیدار نقاشی شده است.

مونالیزا شناخته شده‌ترین و پربازدیدترین اثر جهان می­باشد که مورد تقلید در سراسر جهان قرار گرفته و مطالب زیادی مرتبط به این نقاشی نوشته شده است.

در مورد زنی که درین تصویر نقاشی شده است، دیدگاه های  متعددی وجود دارد، بسیاری‌ها آنرا” زیگموند فروید مادر داوینچی می­گویند و برخی دیگری به دلیل شباهت که به خود داوینچی دارد، به‌این باورند که شاید او پرتره­‌ی خودش را کشیده باشد.

 اما بیشتر پژوهش‌گران دنیا باور دارند که او همان (لیزا دل ژوکوندو/Lisa del Giocondo) همسر تاجر فلورانسی که به فرانچسکو ژوکوندو شهرت دارد  می­باشد.

این بحث در میان پژوهش‌گران  به حدی بالا رفت که برای رسیدن به یک نتیجه­‌ی نهایی تصمیم گرفته شد تا  مقبره­‌ی لیزا دل ژوکوندو را باز کرده و DNA او را به آزمون بگیرند، و اما تا کنون پاسخ قطعی در رابطه به هویت این اثر مشخص نشده است.

مونالیزا به دلیل لبخند مرموز و همچنین سبک نوین را که لئوناردو دا ویینچی در نقاشی‌اش بکار برده ، از شهرت ویژه برخوردار بود.

 اما این شهرت زمانی جهانی شد که در سال ۱۹۱۱ توسط کارمند خود موزیم لوور که این تابلو در آن نگهداری میشد دزدیده  شد.

 دزد فردی ایتالیایی به نام وینچنزو پروجیا که خودش کارمند موزیم لوور بود، دلیل دزدیدن این اثر را این‌گونه بیان داشت:  چون مال از نقاش ایتالیایی است باید در  موزه ایتالیا به نمایش گذاشته شود.

 پروجیا برای شش ماه به جرم دزدی این اثر زندانی شد، اما در ایتالیا به دلیل میهن­‌پرستی از او به‌گونه گسترده تحسین شد)  پس از دزدیده شدن این تابلو میلیون­ها نفر از نقاط مختلف جهان به دیدن این اثر به ایتالیا سفر می‌کردند.

این نقاشی  اکنون  در موزیم لوور پاریس نگهداری می­شود.

 


خبر عاجل