تازه ترین ها

جوبایدن: جنگ طولانی افغانستان باید پایان یابد

زبیرشکوری؛ پایگاه خبری تندر ۱۴۰۰/۰۲/۰۹ Afghanistan
Thunder News Agency


جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده امریکا چهارشنبه شب (۸ ثور) در نخستین سخنرانی‌اش در کانگرس این کشور، بر پایان‌دادن جنگ طولانی در افغانستان تاکید کرد.

جوبایدن  با اشاره به طولانی شدن ماموریت نظامی‌ امریکا در افغانستان گفت که:"هم اکنون سربازان امریکایی در افغانستان حضور دارند که در زمان حمله‌های هراس‌افگنانه یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی، حتا تولد نشده بودند، از همین‌رو این جنگ طولانی باید پایان یابد".

او می‌افزاید که امریکا اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین شبکه القاعده را به کیفر رسانده، تهدیدهای هراس‌افگنی را کاهش داده و اکنون زمان ترک افغانستان فرا رسیده ‌است.

جوبایدن، حدود دو هفته پیش برنامه بیرون شدن نیروهای امریکایی را از افغانستان اعلام کرد.

بر بنیاد این برنامه، قراراست تمامی نیروهای امریکایی تا یازدهم سپتمبر سال روان میلادی از افغانستان بیرون شوند.

در همین‌حال روز یک‌شنبه، جنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت که روند بیرون شدن نیروهای شان از افغانستان، آغاز شده‌است.

از سویی دیگر، انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا سه‌شنبه شب در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت که هیچ طرفی در افغانستان علاقمند جنگ داخلی نیست.

آقای بلینکن افزود: "هیچ کسی در یک جنگ تازه داخلی منافع ندارد بی‌گمان منافع مردم افغانستان نیز در این جنگ نیست، نه حکومت افغانستان این را می‌خواهد و نه هم طالبان و هیچ کشور همسایه افغانستان نیز  این را نمی‌خواهد."

او افزود که کشورهای همسایه افغانستان و آن‌هایی که در موضوع این کشور دخیل استند، باید با استفاده از نفوذ و منافعی که در این کشور دارند به‌گونه‌یی تصمیم بگیرند که همه چیز در میدان بازی در نظر گرفته شود.

در همین‌حال، گروه طالبان برای پیش‌برد گفتگوهای صلح، بر پابند بودن تعهدات ایالات متحده بر توافق‌نامه با این گروه، تاکید کرده‌اند.


خبر عاجل