تازه ترین ها

آماده‌ گی رهبران احزاب به میدان نبرد در برابر طالبان

زبیر شکوری؛ پایگاه خبری تندر ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ Afghanistan
Thunder News Agency


هم‌زمان با شدت گرفتن نبردها در کشور و سقوط ولسوالی‌ها، خیزش‌های مردمی در کنار نیروهای امنیتی افزایش یافته است.

مارشال دوستم معاون پیشین ریاست جمهوری، علی پور فرمانده خیزش غیر مسلح، عطا محمد نور رییس انشعابی حزب جمعیت اسلامی، حضرت علی رهبر جهادی در شرق کشور، عباس ابراهیم زاده عضو مجلس نمایندگان و اسماعیل خان فرمانده جهادی از چهره‌های هستند که در برابر گروه طالبان اعلان جنگ نموده و برای نبرد در برابر این گروه به بسیج عمومی تلاش دارند.

این در حالی‌است که نبردها در بیش از ده ولایت به شدت جریان دارد و در دو ماه گذشته، شمار ولسوالی‌های از دست رفته حکومت به بیش از هفتاد رسیده است.

در همین حال، سازمان ملل متحد و ایالات متحده امریکا نگرانی‌شان را به‌علت افزایش خشونت‌ها در کشور ابراز داشته‌اند.

دیبورا لاینز، نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید:" تشدید حمله‌های گروه طالبان در این کشور، دست‌آوردهای دو دهه اخیر را تهدید می‌کند".

جان کربی سخن‌گوی پنتاگون نیز می‌گوید که تسریع حمله‌های طالبان روند بیرون شدن را کند می‌سازد و ما را وادار به بازنگری می‌کند.

هم‌زمان با این، وزارت دفاع از کشته شدن بیش از ۲۴۴ عضو گروه طالبان در ولایت‌های ارزگان، کندهار، بغلان، ننگرهار، لوگر، بلخ، هلمند، تخار، کندز، هرات، فراه و کاپیسا در یک شبانه‌روز گذشته خبر می‌دهد.

در پی سقوط ولسوالی‌ها، حکومت رهبری وزارت دفاع را به بسم‌الله محمدی سرپرست تازه این وزارت سپرد.

بسم‌الله محمدی سرپرست وزارت دفاع در بیانیه‌یی  از مردم می خواهد تا  در کنار نیروهای امنیتی بسیج شوند و این وزارت آماده همکاری با مردم است.

 


خبر عاجل