تازه ترین ها

احمدی نژاد: مردم افغانستان قربانی سیاست‌های شیطانی قدرت‌های بزرگ هستند

پایگاه خبری تندر ۱۴۰۰/۰۴/۱۹ Afghanistan
Thunder News Agency


محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری پیشین ایران در پیام ویدیویی گفته است که حقوق اساسی مردم افغانستان نادیده گرفته شده و هرکسی در تلاش مداخله در امور داخلی این کشور می‌باشد.

وی ۴۰ سال جنگ در افغانستان را "غم‌بارترین" حوادث خوانده است.

آقای نژاد می‌گوید، در دیداری که با حامدکرزی رییس جمهوری پیشین داشته، تاکید کرده است که:"بازیگران قدرت‌مند در افغانستان دنبال معادن بزرگ از جمله معادن مس هستند".

در همین‌حال، گزارش‌هایی مبنی بر قاچاق معادن از ولایت‌های جنوب شرق افغانستان به کشورهای همسایه به‌نشر رسیده است.

احمدی نژاد نامی از کشور خاصی نمی‌برد اما تلویحا امریکا را مقصر نارامی‌ها در افغانستان می‌داند.

وی می‌گوید که:" از روز اول‌كه وارد افغانستان شدند، اولين چيزي‌كه با خود بردند، نقشه‌هاي معادن افغانستان بود تا بتوانند در خاورمیانه مسلط شوند و انرژی ارزان را برده و دنیا را چپاول کنند".

آقای نژاد در باره گروه طالبان نیز می‌گوید که:"این گروه با کمک‌های بیرونی تجهیز شده و از نام اسلام می‌خواهند ظلم های‌شان، به‌رسمیت شناخته شود".

این درحالی‌است که هفته پیش ایران میزبان گروه طالبان و سیاست‌گران افغانستان بود و با صدور یک اعلامیه‌یی شش ماده‌یی، تاکید کرد که جنگ راه حل مساله این کشور نیست و باید یک راه حل صلح‌آمیز جستجو شود.

در همین‌حال، ایران هم‌واره متهم به حمایت گروه طالبان مستقر در غرب افغانستان بوده است.

 هفته‌ پیش تصاویری نیز در شبکه‌های اجتماعی به‌نشر رسیده نشان می‌دهد طالبان در کنار نیروهای مرزی ایران در بندر اسلام قلعه حضور دارند و با مرزبانان نیروهای ایرانی گفتگو می‌کنند.


خبر عاجل