تازه ترین ها

تاکید جوبایدن بر تداوم حمایت‌هایش از نیروهای افغانستان

زبیرشکوری؛ پایگاه خبری تندر ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ Afghanistan
Thunder News Agency


ریاست جمهوری در یک خبرنامه می‌گوید که شام جمعه (دوم اسد) محمد اشرف غنی با جوبایدن رییس جمهوری ایالات متحده امریکا در باره "روابط دوامدار" دو کشور گفتگو کرد.

در این خبرنامه آمده است که رییس جمهوری ایالات متحده امریکا برای آقای غنی از تداوم حمایت‌های این کشور برای افغانستان اطمینان داده است.

به دنبال این گفتگو تیلفونی، اشرف غنی در یک توییتی در این باره نگاشته که:"اعتماد داریم که آنان یعنی امریکا از افغانستان محافظت و دفاع خواهند کرد".

او هم‌چنین گفته است که دو رهبر ضمن تاکید بر تلاش‌ها برای تامین صلح و امنیت، بر تداوم مشارکت، تداوم حمایت دیپلوماتیک و اقتصادی از حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان و اهمیت حفظ دستآوردهای ۲۰ سال گذشته تاکید کردند.

در یک اعلامیه کاخ سفید پس از تماس تلیفونی رییس جمهوری بایدن با آقای غنی آمده است، رهبران دو کشور توافق کردند که حمله‌های کنونی طالبان با ادعای این گروه برای حل صلح آمیز بحران افغانستان در تناقض مستقیم قرار دارد.

در این اعلامیه نیز آمده است که اختصاص 3.3 میلیارد دالر در سال آینده برای افغانستان نمایانگر تعهد روشن واشنگتن به این کشور است.

در همین‌حال، جوبایدن با صدور دو فرمان جداگانه ۳۰۰ میلیون دالر را برای رسیدگی به وضعیت پناهجویان در افغانستان و متقاضیان این کشور برای ویزه خاص مهاجرت به امریکا منظور کرد.

در فرمان نخست گفته شده است که مبلغ ۱۰۰ میلیون دالر از صندوق مساعدت اضطراری مهاجرین و پناهجویان ایالات متحده برای رسیدگی به نیازمندی‌های فوری پناهجویان ناشی از اوضاع کنونی در افغانستان، به‌شمول درخواست کنندگان ویزه خاص مهاجرت به امریکا اختصاص یابد.

آقای بایدن هم‌چنان در فرمان دوم دستور داده است که مبلغ ۲۰۰ میلیون دالر برای رسیدگی به نیازمندی‌های پناهجویان، قربانیان جنگ و دیگر افرادی‌که در معرض خطر ناشی از وضعیت موجود در افغانستان قرار دارند، به‌شمول متقاضیان ویزه خاص مهاجرت به امریکا، اختصاص داده شود.

 


خبر عاجل