تازه ترین ها

کابل ممکن است تا ۳۰ روز آینده منزوی شود؛ یک عضو پنتاگون

پایگاه خبری تندر ۱۴۰۰/۰۵/۲۱ Afghanistan
Thunder News Agency


رویترز از قول یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده گزارش داده که گروه طالبان ممکن کابل را تا ۳۰ روز آینده به انزوا قرار دهند.

این عضو پنتاگون که نخواسته نامش در گزارش ذکر شود، گفته است که جنگ‌جویان این گروه قادر خواهند بود تا در مدت ۹۰ روز پایتخت افغانستان را نیز تصرف کنند.

با این حال، این مقام امریکایی گفته است که:" این برآورد یک نتیجه‌گیری قطعی نیست" و نیروهای امنیتی افغانستان می‌توانند با "مقاومت بیشتر وضعیت را معکوس" کنند.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز گزارش می‌دهد که در حال حاضر، گروه طالبان ۶۵ در صد قلمرو افغانستان را در کنترول خود دارند.

به گفته این مقام اروپایی، گروه طالبان در مدت سه ماه گذشته مراکز ۱۱ ولایت را در سراسر افغانستان یا به تصرف خود درآروده‌اند و یا با تهدید مواجه کرده اند.

حکومت افغانستان تا حال در باره تخمین این مقام وزارت دفاع چیزی نگفته است.

در همین حال، شهر کابل در چند روز گذشته شاهد موجی تازه‌یی از بیجا شدگان داخلی بوده است که به علت جنگ، به پایتخت آواره شده اند.

این تخمین‌ها در حالی صورت گرفته است که گزارش‌ها از معامله‌های سیاسی برای تسلیم دهی مرکزهای ولایات وجود دارند و در تازه‌ترین مورد تصاویری در صفحه‌های اجتماعی به نشر رسیده که نشان می‌دهد کاروان حامل مقام‌های ولایت غزنی بدون درگیری با گروه طالبان، از ساحه این گروه عبور می‌کنند.

پیش‌از این، امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری و حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی گفته بودند که عقب نشینی و سقوط ساحات تحت کنترول حکومت، تاکتیکی و پلان شده اند.


خبر عاجل